Zaznacz stronę

Osocze, nazywane inaczej plazmą, jest jednym z płynnych składników krwi, który zajmuje ponad połowę jej objętości. Natomiast osocze bogatopłytkowe, o którym coraz częściej słyszy się w ostatnich latach, jest preparatem zawierającym skoncentrowaną ilość płytek krwi, większą niż występująca naturalnie. Warto dowiedzieć się więcej, w jaki sposób ta substancja jest pozyskiwana i jakie może mieć zastosowanie w medycynie estetycznej.

Jak pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) powstaje z krwi pobieranej od pacjenta, którą następnie odwirowuje się, aby pozostawić część osocza, a nim jak największą ilość trombocytów. Tak powstały preparat zawiera bardzo wysokie stężenie czynników wzrostu, dzięki czemu działa stymulująco na różne rodzaje komórek, pobudza je do wzrostu i wpływa na usprawnienie ich pracy. Poza tym aktywne trombocyty działają korzystnie na syntezę macierzy międzykomórkowej oraz przyspieszają syntezę DNA.

W jaki sposób można wykorzystać to osocze w medycynie?

Osocze bogatopłytkowe ma silne właściwości regenerujące i stymulujące namnażanie się komórek, dlatego jest szeroko wykorzystywane w medycynie. Pomaga w gojeniu się ran, uszkodzonych mięśni i ścięgien, a poza tym ułatwia wygładzanie blizn o różnym pochodzeniu. Ten rodzaj osocza stosuje się również wraz z fibryną bogatopłytkową w ortopedii regeneracyjnej do odtwarzania zniszczonych tkanek. Oba preparaty wstrzykuje się do uszkodzonych ścięgien, mięśni lub więzadeł, aby w ten sposób przyspieszyć naturalne namnażanie się komórek macierzystych i pobudzić procesy naprawcze zachodzące w tych miejscach.

Ze względu na tak korzystne własności zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego stały się również popularne w medycynie estetycznej. Wykonuje się je, aby spowolnić procesy starzenia się skóry, odmłodzić jej wygląd, ale nie tylko. Ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym wytworzonym z własnej krwi pacjenta może służyć niwelowaniu widocznych na niej zmarszczek, fałd skórnych i nieestetycznych blizn. Ten zabieg przeprowadza się jednak również, aby poprawić napięcie skóry powiek i usunąć worki czy cienie pojawiające się pod oczami. Dzięki niemu skóra jest lepiej odżywiona, nabiera ładniejszego kolorytu i szybciej się regeneruje. Zabiegi z użyciem osocza wskazane są również dla pacjentów mających problem z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów, ponieważ wspomaga ich odrastanie i zagęszczanie się.