Zaznacz stronę
Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne to sposób na złagodzenie bólu

Kinesiotaping

Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne to sposób na złagodzenie bólu – metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Kolorowymi plastrami są oklejane miejsca ciała, głównie w celu złagodzenia bólu, a także aby zapobiec kontuzjom.Jest jedną z metod tapingu. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr.Kenzo Kase. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do do parametrów skóry, niezawierający leków, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.Samo przylepienia plastra nie daje rezultatów, gdyż nie działa tutaj farmakologia.Istota plastra polega na odpowiednim nalepieniu go przez certyfikowanego terapeutę.

Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego.Mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe.Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne.Plastry można nosić od kilku dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.
 

Jak działa kinesiotaping ?

Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinesiotapingu.
Odpowiednie naklejenia plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne. Ma również działanie przeciwbólowe, poprawia funkcjonowanie i wspomaga regenerację w oparciu o procesy samoleczenia.W procesie zdrowienia następuje normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego, korygując ułożenie powięzi i skóry wpływa na poprawę propriocepcji ( czyli czucia własnego ciała)

 

Wskazania :

Taping można zastosować w wielu jednostkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji jak i innych terapii. Zastosowanie jest szerokie.
 
2. Ból

 • Pourazowy będący wynikiem kontuzji lub wypadku
 • Kręgosłupa – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa. lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, ostry ból promieniujący do kończyn a nawet ból głowy.
 • Reumatyczne
 • Po operacjach – kinesiotaping może zmniejszać nawet ostry ból pooperacyjny
 •  
  2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie.

 • Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je,normalizuję napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.
 •  
  3.Zapobieganie kontuzjom.

 • Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśnie względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.
 •  
  4.Skurcze

 • Plastrowanie pomaga nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i złapał ich skurcz, lecz także osobom, które zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.
 •  
  5.Problemy z krążeniem

 • Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny – wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (kobiety w ciąży).