Kinesiotaping
Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne to sposób na złagodzenie bólu – metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Kolorowymi plastrami są oklejane miejsca ciała, głównie w celu złagodzenia bólu, a także aby zapobiec kontuzjom.Jest jedną z metod tapingu. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr.Kenzo Kase. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do do parametrów skóry, niezawierający leków, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.Samo przylepienia plastra nie daje rezultatów, gdyż nie działa tutaj farmakologia.Istota plastra polega na odpowiednim nalepieniu go przez certyfikowanego terapeutę.
Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego.Mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe.Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne.Plastry można nosić od kilku dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.
Jak działa kinesiotaping ?
Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinesiotapingu.
Odpowiednie naklejenia plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne. Ma również działanie przeciwbólowe, poprawia funkcjonowanie i wspomaga regenerację w oparciu o procesy samoleczenia.W procesie zdrowienia następuje normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego, korygując ułożenie powięzi i skóry wpływa na poprawę propriocepcji ( czyli czucia własnego ciała)
Wskazania :
Taping można zastosować w wielu jednostkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji jak i innych terapii. Zastosowanie jest szerokie.
2. Ból
2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie.
3.Zapobieganie kontuzjom.
4.Skurcze
5.Problemy z krążeniem